Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Najczęściej współwłasność powstaje w wyniku zawarcia małżeństwa (wspólność ustawowa małżeńska składników majątku nabytych przez małżonków) lub w związku z dziedziczeniem. To jednak nie wszystkie scenariusze, jakie może napisać życie.
Jedną z najpopularniejszych form wykonywania działalności gospodarczej w Polsce jest spółka cywilna. Spółka cywilnanie posiada podmiotowości prawnej, zatem nie może nabywać składników majątku na własną rzecz. Cały majątek nabyty przez wspólników działających w ramach spółki cywilnej stanowi przedmiot ich współwłasności. Czas płynie, a ludzie się zmieniają. Niejednokrotnie byliśmy świadkami narastania między wieloletnimi, zgodnymi dotychczas, wspólnikami konfliktów, i to w najróżniejszych obszarach.
Coraz częściej pary nie decydują się na zawarcie małżeństwa, co jednak nie przeszkadza im w spełnianiu marzeń o własnym lokum – mieszkaniu czy też domu. Kiedy jednak drogi partnerów rozchodzą się, niejednokrotnie w dalszym ciągu łączy ich kredyt hipoteczny.
Skoro już nie można dłużej razemżyći pracować, jak się rozstać? Co z majątkiem? Te oczywiste pytania nie mają równie oczywistych odpowiedzi, a każda sytuacja jest inna. Wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie, każdą sprawę traktujemy indywidualnie, a rozwiązanie szyjemy na miarę potrzeb Klienta.
Case study – obsługa procesów budowlanych
Jedną z silnych specjalizacji Kancelarii jest obsługa procesów budowlanych w całej Polsce. Tym razem Klient - podwykonawca dużej inwestycji - miał problem z otrzymaniem wynagrodzenia za wykonane prace. Generalny wykonawca zarzucał naszemu Klientowi szereg wad wykonawczych. W związku z tym odmówił odebrania wykonanych robót, postanowił skorzystać z wykonawstwa zastępczego i powierzył usunięcie tych rzekomych wad podmiotowi trzeciemu. Następnie, Generalny wykonawca potrącił wartość tych prac z wynagrodzeniem naszego Klienta i odmówił jego wypłaty. Sprawą zajął się mec. Hubert Lipiński. Przygotowując się do procesu pomógł on w pierwszej kolejności zabezpieczyć odpowiedni materiał...
Czytaj więcej...Case study – prowadzenie postępowań sądowych
Do kancelarii zgłosił się Klient - wspólnik spółki cywilnej działającej w sektorze sprzedaży wysoko wyspecjalizowanego sprzętu medycznego. Pozostali wspólnicy spółki podjęli uchwałę o wyłączeniu naszego Klienta ze spółki i wypłacili na jego rzecz kwotę 100.000,00 zł, która to kwota miała stanowić całkowite rozliczenie z tytułu jego udziału w spółce. Spółka nie miała dużego majątku materialnego. W jego skład wchodził w zasadzie tylko sprzęt biurowy. Pokaźny zysk generowała za pomocą skutecznej sieci sprzedaży i wysokim marżom. Nie posiadała żadnych mocy wytwórczych. Pomiędzy wspólnikami zaistniał spór co do tego, czy obliczając wartość...
Czytaj więcej...